Advent na Univerzitě Karlově

28. listopadu 2016 se Univerzita Karlova otevře všem svým studentům, absolventům, zájemcům o studium i přátelům při společné oslavě adventu.

28. listopadu 2016

Ovocný trh 3 a Celetná 20

Praha 1 Staré Město


Materiály:

Leták (439 kB, PDF)


Prohlédněte si fotogalerii z loňské oslavy!


Podrobnější program připravujeme, těšíme se na vás!


Podívejte se na reportáž z aktuálního ročníku.

Na co se můžete těšit

Podrobný program pro Vás neustále aktualizujeme.


V čase od 1400 do 1800 budete moci ve venkovních prostorách Karolina potkat zástupce fakult, studentských i absolventských spolků a užít si další program. Ten nabídne workshopy pro děti i dospělé, soutěže, prohlídky historických prostor, prohlídky expozice univerzitního muzea a přednášky s vánoční tematikou. Oslava adventu bude završena koncertem ve Velké aule Karolina od 1800.

Jarmark

Jarmark Vám nabízí stánky fakult, které Vám představí aktivity studentských i absolventských spolků a fakulty jako takové, a to vše v příjemném adventním duchu. Dejte si s přáteli dobrou kávu, či svařené víno a užijte si příjemné odpoledne na čerstvém vzduchu v prostředí nejstarší české univerzity.


Více o jarmarku


Adventní koncert

Velká aula Karolina od 1800

Zaregistrovat se (do políčka "vzkaz" uveďte počet osob)


Adventní pásmo Jiřího Temla Gaudete in Domino a Rybova vánoční mše

Účinkují: Collegium paedagogicum, smíšený pěvecký sbor a komorní orchestr Pedagogická fakulta UK, dirigují Čeněk Svoboda a Marek Valášek


Vánoční přednášky:

„Vlk bude pobývat s beránkem“: Biblické adventní vize stále otevřené

doc. ThLic. Mgr. Jaroslav Brož, Th.D., Katolická teologická fakulta, proděkan pro studium

1400–1445 Císařský sál


Adventní období je tradičně spojováno s biblickými slovy, kterým v něm přisoudila pevné místo křesťanská bohoslužba. K nim patří verše jednoho z největších básníků Hebrejské bible, proroka Izajáše. A jelikož byly vysloveny a zapsány v dobách dramatických epochálních proměn jako světlo svítící do budoucnosti, byla generacemi čtena jako proroctví o mesiášském zachránci. V tom smyslu jim i dnes můžeme v kontextu slavení Vánoc naslouchat jako poselství o všem podstatném, po čem touží každé lidské srdce.


Czech Christmas Between Ancient and Modern Folklore

PhDr. Petr Janeček, Ph.D., Faculty of Arts

1500–1545 Císařský sál


Are Czech Christmas predominantly Catholic, Protestant or secular tradition? Where the Christmas tree, crèche and fried carp with potato salad came from? What are similarities between contemporary adolescent ritual of Bloody Mary and ancient Christmas folk customs? And what links 2016 Killer Clowns panic with traditional Advent rituals? Lecture by Czech folklorist connects traditional Central European folklore with modern urban legends – and tries to present the most interesting facts about Czech Christmas.


Advent v kultuře českého prostoru

PhDr. Dana Bittnerová, CSc., Fakulta humanitních studií

1600–1645 Císařský sál


Přednáška se zaměří na obraz Vánoc, které nabízela česká věda od 19. století do současnosti. Potvrdí výjimečné postavení tohoto rituálu v rámci výročního obřadního cyklu. Představí Vánoce a advent jako invented tradition (tedy jako vynalezenou tradici). Východiskem bude obraz Vánoc, který byl zkonstruován na přelomu 19. a 20. století. Pojetí Vánoc jako synkreze (průnik) různých kulturních vlivů posilovalo představu kontinuity české národní společnosti a její vazbu na evropský kulturní prostor. Významné je, že tento obraz je přítomný v současnosti, a to přesto, že v praxích lidí může nabývat nejrůznějších podob. Obraz „tradičních“ Vánoc dokáže do současnosti nejen reprodukovat původní hodnoty, ale také ustanovovat či vyjednávat hodnoty nové (např. konzumní společnost, rozvoj, individualitu). Vánoce i dnes zůstávají rituálem, který je nám do té míry vlastní, že jeho slavením potvrzujeme sobě i druhým svoji adekvátnost, resp. svůj postoj ke společnosti a světu.


Vánoce v exotice

doc. Martin Soukup, Ph.D. (Fakulta sociálních věd), a RNDr. Jan Daniel Bláha, Ph.D.

1700–1740 Císařský sál


Předmětem přednášky bude výklad vybraných křesťanských zvyků a idejí, jak se rozšířily a ujaly v mimoevropských společnostech zejména v tradičních společnostech Nové Guineje či Afriky. Pozornost bude v přednášce věnována také podobám oslavy Vánoc ve vybraných společnostech z Nové Guineje a Afriky.

Fotokoutek

Vyfoťte se s přáteli či s rodinou a vytvořte si originální vánoční přáníčko

Čas a místo konání: od 1400 do 1800 u kaštanu

Dětský program

Od 1400 do 1800


Ve spolupráci se studenty Pedagogické fakulty a studentského spolku Emil jsme pro Vás připravili doprovodný program pro děti i dospělé. Se svými nejmenšími se můžete vydat na cestu kolem světa a oslavit zimní svátky napříč kontinenty.

Představíme Vám, jak se slaví Vánoce ve Skandinávii, Asii, Americe nebo si připomeneme dávno zapomenuté české tradice.

Přijďte si k nám užít legraci při vyrábění dekorací, ozdob, dárků či přání a prožijte pravé kouzlo Vánoc!


Komentované prohlídky historických prostor

Začátky v 1500 a v 1600

Kapacita prohlídek je omezena, registrovaní zájemci mají přednost.


Registrace na 15:00

Registrace na 16:00


Expozice Univerzity Karlovy

Novou stálou expozici věnovanou dějinám Univerzity Karlovy najdete v gotickém sklepení historického Karolina. Historii Univerzity Karlovy popisuje tato výstava v pěti tematických blocích: Pražské obecné učení, Utrakvistická univerzita, Karlo-Ferdinandova univerzita, Cesta k české univerzitě, Univerzita Karlova. Nechybí ani významné osobnosti naší nejstarší univerzity, ani připomínka jejího společenského, kulturního a politického významu.

Praktické informace pro návštěvníky

Upomínkové předměty s motivem Univerzity Karlovy můžete zakoupit ve stánku na jarmarku, případně v nedaleké prodejně UK Point, Celetná 14.

Občerstvit se můžete na stáncích Kolejí a menz, v bufetu v Karolinu, v kavárně U Rotlevů nebo ve Studentském klubu Celetná

Šatnu naleznete v přízemí Karolina před koncertem.

Toalety jsou hned proti bufetu v Karolinu, nebo u Muzea Univerzity Karlovy po celou dobu trvání akce.

Partnery akce jsou:Poslední změna: 4. prosinec 2016 15:21 
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Informační, poradenské a sociální centrum

Univerzita Karlova

Celetná 13

Praha 1, 116 36

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:


Další kontakty


Jak k nám