Juniorská univerzita

Zpět na hlavní stránkuOrganizátor: Centrum celoživotního vzdělávání

Místnost: Malá aula

Harmonogram

1000–1040

Jak potrestat teroristu?

Přednášející: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D., Mgr. Hana Draslarová

Fakulta: Právnická fakulta UK

1045–1125

Nominace Attentat 1942 na herní oskary: můžeš se tam dostat i ty!

Přednášející: Mgr. Jakub Gemrot, Ph.D.

Fakulta: Matematicko – fyzikální fakulta UK

1130–1210

Umělá inteligence a automatický překlad

Přednášející: Mgr. Jindřich Libovický

Fakulta: Matematicko – fyzikální fakulta UK

1215–1255

Neuvěřitelné příběhy reprodukční medicíny

Přednášející: Ing. Jan Nevoral, Ph.D.

Fakulta: Lékařská fakulta v Plzni

1300–1400

Science Slam

Anotace přednášek

Jak potrestat teroristu?

V roce 2017 nařízl nejmenovaný muž strom tak, aby spadl na koleje a posléze do něj narazil vlak. Chtěl způsobit škodu – na majetku a i na životech. Svůj čin zopakoval dvakrát a pokaždé na místě činu zanechal výhrůžné arabské vzkazy psané latinkou. Jaký trest si podle vás zaslouží? Změní na celé situaci něco fakt, že podle předběžných informací jde o rodilého českého občana, který se svými činy snažil vyvolat mezi lidmi obavy z muslimské migrační vlny a z páchání teroristických útoků? A že jde o muže důchodového věku?


Čas: 1000–1040 | Přednášející: JUDr. Mgr. Michal Urban, Ph.D., Mgr. Hana Draslarová (PF UK)

Nominace Attentat 1942 na herní oskary: můžeš se tam dostat i ty!

IGF na GDC, nejprestižnější ceny udělované v herním průmyslu, nejznámější bussiness konference o počítačových hrách a herních technologií. Letos jsme byli se hrou Attentat 1942 nominování na IGF Excellence in Narrativity. Jaké to je sedět u stolu s herními legandami kolem vás? Přijďte si poslechnout o našem road movie, zážitcích a dojmech. Podíváme se, co všechno bylo k vidění, ukážeme si pár her z kategorie "The Best Student Game". Uvidíte, že není nijak nereálné se poprat se světem, a zároveň vám řeknu, jak na to.


Čas: 1045–1125 | Přednášející: Mgr. Jakub Gemrot, Ph.D. (MFF UK)

Umělá inteligence a automatický překlad

V novinách poslední dobou můžeme číst, co zase kde udělala umělá inteligence, co dokázala, co umí, co bude umět, kolik lidí připraví o práci, kdy ovládne lidstvo a tak podobně. Za většinou těchto zpráv jsou úspěchy, kterých informatika dosáhla v posledních letech pomocí umělých neuronových sítí. Nejedná se však, jak by mohl název napovídat, o simulaci lidského mozku, ale o celkem jednoduché matematické modely, které se kdysi biologickými neurony vzdáleně inspirovaly. Na příkladu automatického překladu z jednoho jazyka do druhého, který právě díky neuronovým sítím dosáhl v poslední době velkého pokroku, si vysvětlíme, jak neuronové sítě fungují. Ukážeme si, jak lze na internetu sbírat příklady překladů a jak se s jejich pomocí neuronová síť dokáže naučit řešit tak komplexní úlohu jako je právě překlad.


Čas: 1130–1210 | Přednášející: Mgr. Jindřich Libovický (MFF UK)

Neuvěřitelné příběhy reprodukční medicíny

Jak přichází na svět „dítě ze zkumavky“? Jak je možné, že někteří sourozenci jsou počati současně, přestože se narodí se v jinou dobu? Proč mají některé děti tři rodiče? A jak vypadá „kalkulačka na spermie“? Je zjevné, že reprodukční medicína 21. století zaznamenává nebývalý rozmach. Vždy s jediným cílem: pomoci rodičům k vytouženému potomkovi tam, kde se do cesty postaví zdravotní problémy. A za každým takovým problémem se skrývá silný lidský příběh. Společně si dokážeme, že děti ze zkumavky se rodí v porodnicích a jsou k nerozeznání podobné těm, které zkumavku k svému početí nepotřebují. Ukážeme si svůj život ve stádiu, které si nikdo z nás nepamatuje. Vysvětlíme si, že postupy reprodukční medicíny nejsou „hrou na Boha“ ale racionální zákroky vedoucí k léčbě neplodnosti. Dokážeme si, že kalkulačka na spermie je nástroj, jak se při výběru pohlavních buněk přiblížit postupu, který dlouho před námi vymyslela sama příroda.


Čas: 1215–1255 | Přednášející: Ing. Jan Nevoral, Ph.D.

Nesoutěžní vystoupení slamistů z Univerzity Karlovy

Science Slam je forma popularizace vědy a výzkumu, kdy mladí vědci prostřednictvím krátkého humorného stand up výstupu představují publiku své vědecké a výzkumné projekty.

Slamisté se účastní různých workshopů prezentačních dovedností, které pak mají co nejlépe využít ke svému vystoupení. Z vědců se tak stávají vlastně herci a z publika porota, která rozhoduje o nejlepších. Vítězové školních kol se pak účastní meziuniverzitní soutěže a turné po školách a dalších reprezentativních akcích po celé České Republice. Mohou tak veřejnosti ukázat, že věda a výzkum mají své místo na této planetě a že se tu stále děje něco nového a zajímavého, co lze sdělit laické veřejnosti v jednoduché a zábavné podobě.

Samotná prezentace trvá šest minut a není dovoleno používat audiovizuálních pomůcek. Mimo to se však kreativitě meze nekladou.

Přijďte se i Vy dozvědět o novinkách z oblasti vědy a výzkumu a při tom se skvěle pobavit!


Čas: 1300–1400


Změna programu vyhrazena.
Podpořeno projektem Zkvalitnění strategického řízení na Univerzitě Karlově v oblasti lidských zdrojů ve VaV.

Registrační číslo: CZ.02.2.69/0.0/0.0/16_028/0006210


Zpět na hlavní stránku


Poslední změna: 16. duben 2018 21:26 
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Informační, poradenské a sociální centrum

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:

Provozní doba a kontakty na oddělení


Jak k nám