• Zajímavé akce

Zajímavé akce


Přednáška Klubu Alumni UK: Svědectví pamětníků aneb Centrum vizuální historie Malach

Centrum vizuální historie Malach při Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF Univerzity Karlovy poskytuje místní přístup k rozsáhlému digitálnímu archivu Nadace Šoa Univerzity Jižní Kalifornie. Tento licencovaný on-line archiv obsahuje přes 54 000 audiovizuálních nahrávek rozhovorů, které pokrývají dějiny celého 20. století. Rozhovory s pamětníky byly v letech 1994-1999 pořízeny v 56 zemích a ve 32 různých jazycích. Česky je k dispozici přes 550 interview v průměrné délce 2 hodiny. V databázi lze snadno najít relevantní výpovědi s využitím sofistikovaných vyhledávacích nástrojů - hledat lze pomocí více než 62 000 klíčových slov z nejrůznějších oborů a oblastí.


V rámci přednášky bude představen charakter těchto zdrojů, praxe vyhledávání v archivu a některé projekty, které tyto materiály využívají. Všechny rozhovory jsou plně dostupné v CVH Malach a přístupné zájemcům z řad veřejnosti i odborníků. Cenný audiovizuální materiál slouží jako plnohodnotný pramen pro práci badatelů, pedagogů i studentů napříč vědními disciplínami od počítačové lingvistiky po antropologii, díky čemuž představuje CVH Malach unikátní místo jejich propojování a využívání.


Přednášející PhDr. Jiří Kocián je koordinátorem Centra vizuální historie Malach na Ústavu formální a aplikované lingvistiky MFF UK a zároveň působí jako badatel a přednášející na Katedře ruských a východoevropských studií Institutu mezinárodních studií FSV UK.


Přednáška je z organizačních důvodů zrušena.


Začátek akce 16. března 2017 v 17:30
Konec akce 16. března 2017 v 18:30
Druh akce Kurzy, workshopy, semináře
Organizátor Klub Alumni UK
Email na organizátora julie.hubenakova@ruk.cuni.cz
Místo konání akce Velká zasedací síň, Karolinum 2. patro, Ovocný trh 3, Praha 1
Rezervace Přednáška je z organizačních důvodů zrušena.
Sdílet na:  
Váš názor
Kontakty

Informační, poradenské a sociální centrum

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:


Další kontakty


Jak k nám