Návody

Připravili jsme pro vás informace a odkazy na návody, které vás mohou zajímat a na které se nás často ptáte.


Jak se připojit k Wi-Fi síti „eduroam“?

Bezdrátová síť eduroam je mezinárodní sítí, ke které se mohou připojit univerzitní a vědecká pracoviště nejen z České republiky, ale i jinde ve světě. Připojit se mohou všichni studenti, zaměstnanci a další členové akademické obce, jejichž univerzity a pracoviště jsou do projektu zapojeni. Přihlašovací údaje vydávají studentům a zaměstnancům jejich domovské univerzity či pracoviště. Na Univerzitě Karlově si přihlašovací údaje můžete nastavit pomocí Centrální autentizační služby (CASu).


Bližší informace o síti

Jak nastavit připojení


Co když něco nefunguje?

Můžete kontaktovat své fakultní oddělení výpočetní techniky, kamaráda či kolegu a nebo můžeme zkusit nastavení přímo u nás v Informačním, poradenském a sociálním centru v Celetné 13, kde se vám pokusíme pomoci.

Jak používat průkaz studenta či zaměstnance?

Průkazy studentů a zaměstnanců byly na Univerzitě Karlově zavedeny pro zjednodušení a zvýšení pohodlnosti u činností, které souvisí s identifikací svého držitele. Jinými slovy, snadněji a rychleji si půjčíte knihu z knihovny nebo např. objednáte oběd v menze. Průkazy však neslouží pouze studentům či zaměstnancům Univerzity Karlovy, ale i všem ostatním, kteří chtějí využívat některých služeb, jako např. možnosti návštěvy knihovny. Existuje více druhů průkazů a každý z nich má svá specifika, které jsou detailně popsátny na stránkách průkazů.


Bližší informace o průkazech

Jak používat SIS – Studijní informační systém

Studijní informační systém je komplexní nástroj pro správu a prohlížení informací týkajících se studia. Dostupnost jednotlivých informací a funkcí se liší v závislosti na tom, jaké máte v SISu přiděleny role, tj. jste-li student či zaměstnanec nebo např. na jaké studujete fakultě. Proto je potřeba se do některých modulů SISu přihlašovat. Přihlašovací údaje si nastavíte v Centrální autentizační službě (CASu). SIS však může být užitečný i pro ostatní návštěvníky bez přihlašení. Všichni si zde např. mohou zobrazit nabídku otevíraných oborů na UK, podat přihlášku ke studiu, zobrazit průběh přijímacího řízení, vyhledávat předměty, vyhledávat závěrečné práce, rozvrhy, publikace, termíny promocí nebo vyhledávat kontakty. Komplexní návod pro používání SISu by byl velice obsáhlý, proto jsou publikovány spíše dílčí návody pro určité činnosti. Většinou je naleznete na fakultních stránkách v sekci Studium.


Vstup do SISu

Jak mohu procházet publikace z různých elektronických zdrojů?

Jako studenti či zaměstnanci Univerzity Karlovy máte možnost prohlížet velké množství různých elektronických publikací ze zdrojů, které si Univerzita Karlova předplácí. Jedná se o různé vědecké časopisy nebo databáze publikací, které se vám budou hodit zejména při studiu, nebo při psaní např. diplomové práce. Některé zdroje jsou dostupné uživatelům všech fakult, některé jsou naopak omezeny pouze pro uživatele konkrétní fakulty. Pro úplný přístup do databází je potřeba se nejprve přihlásit. K tomu potřebujete přihlašovací jméno a heslo do Centrální autentizační služby (CASu). Těmito přihlašovacími údaji se přihlašte na Portál elektronických zdrojů (PEZ), odkud můžete procházet všechny publikace, ke kterým máte přístup. V současné době portál podporuje dvě technologie přihlášení – Shibboleth a EZproxy k obojímu budete potřebovat heslo do CASu. Více informací naleznete na stránce Vzdálený přístup.


Portál elektronických zdrojů (PEZ)

Návod pro použití PEZu

Vzdálený přístup k elektronickým zdrojům

Jak se přihlásit k doméně JINONICE a co to vlastně je?

Účet v doméně JINONICE se vám bude hodit, když se budete chtít přihlásit k počítačům nejen v jinonickém areálu UK, ale i na některých dalších fakultách UK. Tento účet můžete také používat u nás v Informačním, poradenském a sociálním centru pro přihlášení k počítačům. Některé fakulty ho také vyžadují např. pro přihlášení k některým předmětům. Současně s tímto účtem získáte i poštovní schránku s webovým rozhraním, místo na síťovém disku a možnost připojení pomocí VPN ke svým dokumentům odkudkoliv.


Návod pro založení a použití účtu v doméně JINONICE


Poslední změna: 24. leden 2018 12:50 
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

UK Point

Univerzita Karlova

Celetná 13

116 36 Praha 1

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:

Provozní doba a kontakty na oddělení


Jak k nám