• Akce
  • Orientační týden pro studenty prvních ročníků

Orientační týden pro studenty prvních ročníků

Během Orientačního týdne získáte mnoho praktických informací ke studiu na UK. V rámci plánovaných přednášek například zjistíte, jak účinně využívat univerzitní knihovny a informační zdroje. Mluvit se bude o financích i možnostech studia v zahraničí. Přednášející vás provedou všemi nástrahami univerzitního informačního systému SIS. Stranou zájmu nezůstane ani studentská zájmová činnost a studentské spolky.17.–21. září 2018

Celetná 20

Praha 1

Zelená posluchárna,

Modrá posluchárna


Leták ke stažení (JPG, 1,7 MB)📷 Upozorňujeme, že v rámci akce může být pořizován audio a video záznam, který bude dále použit na webových stránkách UK, informačních materiálech UK či kanálu YouTube za účelem informování o akci.


Vstupte do světa UK!


Fotogalerie z ročníku 2018
Prezentace ke stažení:

(Další prezentace stále doplňujeme)

Harmonogram přednášek


Pondělí 17. 9. – Modrá posluchárna


10:00 Studium na UK

11:00 Informační systém

12:00 Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy

Prosíme účastníky semináře, aby si založili účet Adobe ID a do mobilních zařízení stáhli aplikaci BlueFire Reader.

14:00 Podpora studentů na UK


Úterý 18. 9. – Modrá posluchárna


10:00 Stipendia a poplatky

11:00 Zájmová činnost a studentský život

12:00 Možnosti studia v zahraničí

14:00 Koleje a Menzy


Doprovodný program:

9:00–12:00 Den otevřených dveří Jazykového centra FFUK | Leták ke stažení

Místo: Celetná 20, 1. patro – C143, C144


Středa 19. 9. – Modrá posluchárna


10:00 Studium na UK

11:00 Stipendia a poplatky

12:00 Možnosti studia v zahraničí

14:00 Podpora studentů na UK

- záznam této přednášky bude po skončení akce zveřejněn na YouTube kanále UK


Čtvrtek 20. 9. – Zelená posluchárna


10:00 Zájmová činnost a studentský život

11:00 Informační systém

12:00 Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy - Prosíme účastníky semináře, aby si založili účet Adobe ID a do mobilních zařízení stáhli aplikaci BlueFire Reader.

- záznam této přednášky bude po skončení akce zveřejněn na YouTube kanále UK


14:00 Koleje a Menzy

15:00 Studenti se speciálními potřebami


Pátek 21. 9. – Zelená posluchárna


10:00 Informační systém se zaměřením na studenty lékařských fakult

11:00 Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy

Prosíme účastníky semináře, aby si založili účet Adobe ID a do mobilních zařízení stáhli aplikaci BlueFire Reader.

12:00 Možnosti studia v zahraničí

13:00 Nabídka služeb pro studenty UK


Anotace přednášek

Studium na UK


Vstup do vysokoškolského studia na UK je lemován spoustou nových výrazů, se kterými se budete setkávat po celé své studium - život se začne odvíjet v rytmu semestrů, vaše námaha bude odměňována kredity a Karolinka se stane vaší dobrou kamarádkou. Zveme vás na přednášku Studium na UK, kde vám rádi podáme pomocnou ruku při seznámení se se základními pojmy, které se brzy stanou nedílnou součástí vašeho studentského života, a připojíme pár rad pro jeho hladký a úspěšný průběh.


Stipendia a poplatky


Univerzita Karlova v Praze poskytuje svým studentům finanční podporu v podobě stipendií. Ty pomáhají studentům snížit náklady spojené se studiem či zvládat nečekané problémové situace. Jejich prostřednictvím jsou rovněž oceňováni studenti dosahující mimořádných výsledků ve studiu či jiných oblastech své činnosti. Tou nepříjemnější částí finančních otázek spojených se studiem jsou poplatky. Aby vás obava z nich zbytečně nebudila ze spaní, a zároveň jste si uvědomili vytyčené hranice, ucelíme si informace vycházející z jednotlivých předpisů.


Podpora studentů na UK


Vypořádat se s nároky vysokoškolského studia může být leckdy obtížné, proto se UK snaží podat svým studentům pomocnou ruku. Přednáška představí univerzitní systém podpory, zahrnující jak dlouhodobou pomoc znevýhodněným skupinám studentů, tak krátkodobou oporu při řešení problémů akutně vzniklých během studia. Významnou roli hraje v tomto směru především univerzitní síť poradenských služeb. Poradny na jednotlivých fakultách a poradny IPSC na rektorátu nabízejí např. pomoc psychologickou, psychoterapeutickou či sociálně-právní. Univerzita se také snaží podporovat své studenty v jejich osobním rozvoji, proto lze mj. využít i služeb kouče či diagnostiku osobnostních a kariérových předpokladů nebo navštívit některou z řady zajímavých vzdělávacích akcí.

Záznam této přednášky bude po skončení akce zveřejněn na YouTube kanále UK.


Informační systém


Čerstvým studentům prakticky ukážeme, jak pracovat s informačním systémem na UK. Dozvíte se o možnostech připojení k internetu a související problematice přístupových hesel v rámci Centrální autentizační služby (CAS). Provedeme vás funkcemi Studijního informačního systému (SIS), a také se seznámíte s některými užitečnými webovými aplikacemi UK. V neposlední řadě se dozvíte, co můžete dělat, když budete mít s IS nějaký problém.


Zájmová činnost a studentský život


Sportovat, diskutovat, bádat, hrát divadlo, psát časopis nebo se prostě jenom bavit. To a mnohem víc nabízí přes 50 fakultních spolků, kde jistě najdete i lidi své krve. Volnočasové aktivity na univerzitě nabízejí snadný způsob, jak se v novém prostředí necítit sám a zároveň dělat, co vás zajímá. Máme vlastní orchestr, loděnici či mezinárodní klub – pro každého to jeho.


Knihovnické a informační zdroje, elektronické knihy


K čemu je dnes dobrá knihovna? Na této přednášce budete obeznámeni s nečekaným množstvím užitečných služeb, které vám knihovny na univerzitě poskytují. Bude vám odtajněna část neviditelného webu, databáze informací, které jinde nenajdete a srovnání se světem. Poznáte, co je to kvalitní informační zdroj, což je k budoucímu studiu i profesnímu životu k nezaplacení. Nastíníme, jak vyhledávat kvalitní informace v jediném supervyhledávači UKAŽ.

Navážeme seminářem o e-knihách Nakladatelství Karolinum, které jsou studentům UK přístupné bezplatně. Prakticky si předvedeme, jak snadné je číst e-knihy Nakladatelství Karolinum kdykoli a odkudkoli. Prosíme účastníky semináře, aby si založili účet Adobe ID a do mobilních zařízení stáhli aplikaci BlueFire Reader.


Možnosti studia v zahraničí


Chcete během studia vycestovat do zahraničí? Možností je čím dál více, a to nejen v podobě studijních výjezdů, ale i praktických stáží. Na našem semináři získáte základní informace o nejznámějším mobilitním programu Erasmus+ i o meziuniverzitních či mezifakultních dohodách, kterých má UK celou řadu (např. s univerzitami v Kanadě, USA, Austrálii, Číně nebo Izraeli). Dále vám budou představeny instituce, které nabízejí vlastní stipendijní programy – Fulbright, CEEPUS či DAAD a další. Přijďte se dozvědět více a získejte inspiraci hned na začátku akademického roku.


Koleje a Menzy


Koleje a Menzy Univerzity Karlovy nabízejí:

- volba z několika kolejí a online rezervace ubytování studentů UK

- kvalitní stravování za přijatelnou cenu

- studentský život mezi kamarády a spolužáky

- hostinské ubytování pro turisty


Studenti se speciálními potřebami


Zejména naše nové studenty se zdravotním znevýhodněním seznámíme s paletou podpůrných služeb, kterých mohou v průběhu studia na UK využívat. Představí se vám zaměstnanci Kanceláře pro studenty se speciálními potřebami, které služby organizují a koordinují a na něž se můžete s důvěrou obracet při řešení svých studijních záležitostí. Této přednášky se také zúčastní i další poskytovatelé služeb, s nimiž se během studia můžete setkat. Nabízíme příležitost okamžité konzultace - jsme zde pro vás a těšíme se na setkání s vámi.


Nabídka služeb pro studenty UK


Snažíme se o to, aby se studenti a studentky cítili na Univerzitě Karlově dobře a měli co nejlepší podmínky pro studium. I když se někdy vše nedaří, jak má, nejste na to na Karlovce sami. Po celou dobu studia můžete využívat služby Informačního, poradenského a sociálního centra UK, které zdarma poskytuje psychologické, sociální, sociálně-právní či kariérní poradenství a pomůže vám i s vyhledáváním informací o studiu. Představíme vám kompletní nabídku služeb včetně výdeje univerzitních průkazů nebo zboží, které si můžete koupit v univerzitním obchodě.Pořiďte si něco hezkého v prodejně propagačních předmětů UK!

Od místa konání jen pár kroků!Poslední změna: 1. říjen 2018 17:06 
Sdílet na:  
Máte dotaz?
Kontakty

Informační, poradenské a sociální centrum

Univerzita Karlova

Ovocný trh 560/5

Praha 1, 116 36

Česká republika


Tel.: (+420) 224 491 850

E-mail:

Provozní doba a kontakty na oddělení


Jak k nám